Nenasycené mastné kyseliny ovlivňují funkci kůže několika způsoby. Nedostatek způsobuje poruchy bariérové funkce, suchou, atopickou kůži, lupénku, záněty a akné. Nové výzkumy zároveň přinášejí povzbudivé poznatky, že zvýšený dietní příjem nenasycených mastných kyselin působí na pokožku omlazující efekt – rejuvenizace, působí proti chronologickému stárnutí a stárnutí způsobeného UV-paprsky.
Fakt, že akné je ovlivnitelné dietními faktory není novinkou. Stejně vliv nenasycených mastných kyselin. Akné je charakteristické hyperkeratózou folikulárního epitelu vedoucí k zánětlivým komedonům folikulů. Epidemiologické studie poukázaly na snížený výskyt akné v komunitách se zvýšeným příjmem omega-3 mastných kyselin (Schaffer a kolektiv 1989). Ve studii Hitch a Greenberg (1961) se potvrdil snížený výskyt i intenzita projevů akné u dospívající mládeži konzumující větší množství ryb a produktů z moře.
Poslední studie autora Logan a kolektiv (2007) zkoumala vliv přidávání omega-3 do potravy za účelem redukce projevů akné. Omega-3 vedly k inhibici syntézy (snížení tvorby) prozánětlivých leukotrienů (LTB-4) a tím ke snížení produkce mazu a snížení zánětu o 70%. Z výsledků jasně vyplývá že suplementace – podávání rybího oleje jako zdroje omega-3 kyselin může zlepšovat léčbu akné a u zdravé populace působit preventivně.
Dr.Rudina uvádí, že v průběhu několika měsíců výrazně změnil stav pokožky na rukou pacientů. Pokožka, která byla dříve suchá, popraskaná a bolestivá se stala jemnou a měkkou. Šupinovitá kůže a bolesti na patách se vyléčily. Frynoderma a folikulární keratóza (nadměrné rohovatění pokožky) zmizely z horní části paží, stehen a hýždí. Mnoho pacientů se stejně zbavilo mnohaletým problémem tvoření lupů. Ekzém, synonymum pro dermatitidu (zánět kůže), ustoupil u více než poloviny pacientů, kteří jím trpěli. Toto “kouzlo” oleje z lněného semínka fungovalo u většiny lidí. U těch, jejichž pokožka na tento olej adekvátní nezareagovala, se osvědčilo místo oleje z lněného semínka podávání rybího oleje.
U mnoha kožních onemocnění, včetně lupénky (psoriázy), se vyskytují zánětlivé části. Obvykle to znamená, že omega-6 eikosanoidy vyvolávající obtíže odstartují trvalý zánět v kůži i přesto, že se v ní nevyskytuje žádná infekce právě tak, jak se to děje v cévách, kloubech a svalech. Omega-3 tuky mají schopnost nad nimi držet kontrolu tím, že “soupeří” o získání stejných enzymů, které tuky typu omega-6 potřebují k přeměně na eikosanoidy. Japonští lékaři zaznamenali zlepšení červené šupinaté pokožky u šesti ze sedmi pacientů trpících lupénkou, kteří denně užívali 3,6 g EPA (z rybího tuku). Testy zároveň ukázaly výrazný pokles omega-6 eikosanoidů, které jsou zodpovědné za záněty.
Více se dočtete v článku zde.
Velmi rádi Vám zodpovíme Vaše dotazy
Když navštívíte naši webovou stránku, tak může ukládat nebo načítat informace ve vašem prohlížeči, většinou ve formě souborů cookies.