Výživoví odborníci po celém světě doporučují jíst ryby. Nejlépe mořské, tučné a ze studených moří a to dvakrát až pětkrát týdně. Současně s tím je však stejně důležité omezovat příjem rostlinných olejů zejména tím, že omezíme konzumaci průmyslově zpracovaných potravin a polotovarů, do kterých se rostlinné oleje často používají. Důvodem je zvyšování podílu omega-3 na úkor omega-6, které se hojně nacházejí právě v rostlinných olejích a kterých je v jídelníčku západního člověka přebytek.
Možnost, jak ryby obejít, představují doplňky stravy s obsahem omega-3. Na trhu existují doplňky s omega-3 kyselinou alfa-linolenovou (ALA), nebo kyselinami eikosapentaenovou (EPA) či dokosahexaenovou (DHA). Zatímco ALA má rostlinný původ a v lidském těle se následně přemění na důležitější EPA a DHA jen z 5 procent, DHA a EPA v doplňcích stravy se získávají z ryb a mořských řas. Výrobci obsah těchto látek uvádějí ve složení a jejich zastoupení se výrobek od výrobku liší, někdy i významně. Při výběru není od věci vzít v potaz i doporučené dávkování. Některé doplňky obsahují kvalitnější rybí olej a není proto žádoucí množství „dohánět“ kvantitou.
Při výběru může sehrát roli forma, v jaké se doplňky stravy nabízejí. Většinou jde o želatinové kapsle naplněné rybím tukem, výjimkou však není ani tekutá podoba rybího oleje.
Více se dočtete v článku zde.