Spojitost příjmu a poměru omega-3 a omega-6 nenasycených mastných kyselin s rizikem vzniku symptomů deprese.
Studie publikovaná na začátku loňského roku zkoumala vztah mezi příjmem a vzájemným poměrem omega-3 a omega-6 nenasycených mastných kyselin a vznikem symptomů deprese. Využívala pro to data z výzkumu NHANES (National Health and Nutrition Examination Survey), který probíhal mezi lety 2009-2016. Studie zkoumala data od celkem 17431 dospělých. Poznatky byly následující:
-Symptomy deprese byly častější u jedinců s hypertenzí nebo diabetem.
-Příjem omega-3 a omega-6 byl u jedinců s depresivními symptomy menší než u jedinců bez depresivních symptomů.
-Vzájemný poměr omega-3 a omega-6 byl u jedinců s depresivními symptomy vyšší (hodnota omega-6) než u jedinců bez symptomů.
-Závěrem studie tedy je, že zvýšený poměr omega-6 oproti omega-3 je spojený s rizikem vzniku vývoje depresivních symptomů.
Nízká hladina vitamínu D v dětství je spojena s psychickými problémy v dospívání.
Nedostatečná hladina vitamínu D je u dospělých spojená s depresí a schizofrenií. Změny v chování způsobené nedostatkem v dětství ještě nebyly zdokumentované, přichází však první studie, které se na toto téma zaměřují. Studie z loňského roku zkoumala vztah mezi nedostatečným příjmem vitamínu v dětství a pozdějšími problémy s psychikou. Výsledek: Psychické problémy byly u dětí s nedostatkem vitamínu D 1.8 x častější než u dětí s jeho dostatečnou hladinou.
Více se dočtete v článku zde.
Když navštívíte naši webovou stránku, tak může ukládat nebo načítat informace ve vašem prohlížeči, většinou ve formě souborů cookies.